Informare focare de gripă aviară
2020-01-23 10:57:56

Ca urmare a adresei primite de la Direcţia Sanitar Veterinară Bacău , suntem informaţi că gripa aviară H5N8 evoluează în Polonia , Ungaria , Slovacia , dar şi în România fiind până în prezent confirmate două focare  în judeţul Maramureş .

Pentru diminuarea riscurilor apariţiei gripei aviare la păsările de curte , din exploataţiile existente în judeţul Bacău ,  s a stabilit un Program de măsuri aprobat prin Hotărârea nr.19/20.01.20202 a Unităţii Locale de Decizie a judeţului Bacău.

SE INTERZICE :

v contactul direct şi indirect între păsările vii , în special cele de apă şi păsările domestice , în special raţele şi gâştele ;

v creşterea păsărilor domestice în aer liber , acestea fiind ţinute închise obligatoriu în spaţii de cazare special amenajate ;

v adăparea păsărilor domestice cu apă din rezervoarele de apă de suprafaţă accesibile păsărilor sălbatice ;

v intarea mai multor persoane , în zona de exploatare a păsărilor domestice , mişcările limitându se la o singur persoană

( proprietarul exploataţiei) .

Deci , cele enumerate , sunt INTERZISE !!!

Gripa aviară este boală infecţioasă virală a păsărilor , inclusiv a celor de curte care se manifestă prin :

-         penaj zburlit ,

-         inapetenţă ,

-         sete exagerată ,

-         diaree apoasă , verde ,

-         secreţii apoase nazale , oculare sau uneori , tuse .

Fișiere atașate