Anunț - Pesta Porcină Africană
2020-05-21 12:59:30

Urmare a evoluţiei Pestei Porcine Africane la nivelul judeţului Bacău  s a  confirmat un caz de pestă porcină africană la un mistreţ vânat pe raza fondului de vânătoare Scorţeni , comuna Strugari   şi a adreselor nr. 9345 şi 9346/19.05.2020 primite de la Direcţia Sanitară veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor , conform Hotărârii nr. 34 din data de 19.05.2020, aprobate în şedinţa ULD a CLCB Bacău ,  din data de 19.05.2020 , s au stabilit următoarele măsuri cu aplicare imediată ce le revin crescătorilor de animale , după cum urmează :

·         Este interzis cumpărararea de purcei din locuri necunoscute , de la intermediari , fără crotalii şi fără certificat sanitar- veterinar , deoarece există pericolul să fie contaminaţi şi astfel să fie difuzată pesta porcină africană !

·         Cumpărarea de porci se poate efectua numai din ferme autorizate sanitar veterinar care nu se află în zonele de restricţii ;

·         Transpotul , mişcarea animalelor,  este condiţionată de obţinerea Avizului Sanitar Veterinar de la DSVSA ;

·         Crescătorilor de suine (porci) , le este interzisă creşterea porcilor la nivelul cantoanelor şi stânilor ;

·         Se interzice creşterea liberă a porcilor domestici în vecinătatea pădurilor , precum şi pe suprafaţa gropilor de gunoi şi în raza acestora , pentru a evita contactul cu populaţia de porci mistreţi ;

·         Cetăţenii care desfăşoară diverse activităţi în păduri pe raza UAT Luizi- Călugăra ,  sunt obligaţi să anunţe autorităţile cu privire la orice caz de mortalitate la mistreţ  identificat

·          Orice suspiciune de boală trebuie comunicată de urgenţă medicului veterinar din localitate sau la Primărie ;

·          În gospodăriile populaţiei porcii pot fi crescuţi pentru consum familial intr un număr de maxim 5 capete în conformitate cu Ordinul nr. 538 /2019 ;

·          Comuna Luizi- Călugăra face parte din aşa numita zonă de tampon ,  adică de control temporar , aflată la distanţă de 5 km în exteriorul zonei infectate .

·         Numărul de telefon la care este asigurat serviciul de permanenţă la D.S.V.S.A. Bacău , este 02234/586233 , iar numărul de TEL VERDE gratuit este 080080096 , unde crescătorii de animale şi consumatorii ,  pot sesiza şi notifica nereguli privind sanătatea animalelor şi siguranţa alimentelor .

Fișiere atașate